Gliwiczanie znaleźli się w czołówce laureatów IV Festiwalu Podróżniczego Cape Diem.  W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział około 450 uczniów z Gliwic i powiatu gliwickiego.

W kategorii  Pecha Kucha zwyciężył Eryk Czekalski  (SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich) z prezentacją  „Islandia – wyspa żywiołów”,  drugie miejsce w kategorii Film z podróży zajęła Alicja Doktór ( I LO) z filmem  „Grudzień pod palmami, wyprawa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich”  a Konrad Wietrzak  (II LO) był trzeci w kategorii Zdjęcia z podróży –  za dwa zdjęcia „Rodzina Krokusów w Dolinie Chochołowskiej” i „Cienie Rodziny”.

IV Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem odbył się 29 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach. Patronat nad festiwalem., który organizowany jest przez Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach, objął Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.  Tegoroczna edycja pod względem frekwencji okazała się rekordowa. Do udziału zgłosiło się dwanaście szkół. Gliwice reprezentowane były przez uczniów I LO,  II LO, SP 28, SP 6, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, IV  LO i V LO.

Ponadto uczestniczyły w nim: ZS im. I.J. Paderewskiego, ZS-P w Pilchowicach, ZSZ nr 2 w Knurowie, SP w Rudzińcu, ZS-P z Żernicy, SP w Kozłowie i ZS-P z Wilczy oraz  II LO z Rybnika.

W części wykładowej wystąpili Elżbieta i Andrzej Lisowscy,  krakowscy podróżnicy, autorzy przewodników, twórcy telewizyjnego „Światowca” oraz członkowie nowojorskiego The Explorers Club. Zabrali uczestników w podróż  od Maroka, Tunezji i Egiptu – przez Turcję, Iran, Emiraty Arabskie, Syrię, Pakistan, Indie – po Tajlandię, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję.

Drugim gościem był dr Leszek Litwin, geograf, specjalizujący  się w geoinformacji oraz wykładowca akademicki na krajowych i zagranicznych uczelniach.  O tajnikach windsurfingu oraz kitesurfingu opowiadał Radosław Chałubiński.

Przewodniczącą komisji konkursowej po raz czwarty była Anna Spiewla – Panasewicz – kurator sztuki (ZS im. I.J. Paderewskiego w Knurowie) w komisji zasiedli: Barbara Garstka (geograf – CKZU nr 1 w Gliwicach), Aleksandra Staniek (geograf – I LO w Gliwicach) i Joanna Kowalczyk (nauczyciel plastyki i muzyki w ZS-P w Pilchowicach).

Do części konkursowej zgłosiło się 39 uczniów z 9 szkół. Przygotowali oni  11 pokazów slajdów metodą pecha kucha, 10 filmów oraz 29 zdjęć.

Na laureatów konkursu czekały atrakcyjne nagrody m.in. plecaki, namiot i maty samopompujące, a Wydawnictwo Bezdroża po raz kolejny zadbało by wśród nagród znalazły się przewodniki podróżnicze i literatura turystyczna. Prawdziwym hitem okazały się vouchery na lekcję windsurfingu z instruktorem Mirosławem Małkiem oraz sesję w Wakeparku Big Blue.  Dla uczestników festiwalu przygotowano m.in. miody od lokalnych pszczelarzy, buffy, obiektywy do telefonów, koszulki, mapy, magnesy i przewodniki rowerowe.

Nagrody ufundowali m.in. Gmina Pilchowice, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  dyrekcje szkół – organizatorów w Pilchowicach, Miasto Gliwice, Powiat Gliwicki, Smart Geomatic, Szkoła Windsurfingu POL33.

Wyniki części konkursowej:

Kategoria A – Pecha Kucha

1. Eryk Czekalski – „Islandia – wyspa Żywiołów”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich.

2. Annika Geitz – “Chiny – na drugi koniec świata.” – Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie.

3. Marta Werwińska – „Kocioł Bałkański” – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria B – Film z Podróży

1. Patrycja Więcko – „342 km z lotu ptaka”, Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – techniku.

2. Alicja Doktór – „Grudzień pod palmami, wyprawa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach

3. Katarzyna Serafin – „Wakacje życia”,  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria C – Zdjęcie z podroży – temat: „Rodzina”

1. Amelia Golec – „Najlepszy prezent” – Milenka z Mamą w dniu Chrztu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

2. Annika Geitz – „Mama poprowadzi cię tam, gdzie światło świeci najjaśniej” – pobyt w szpitalu, Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – techniku.

3. Konrad Wietrzak – za dwa zdjęcia „Rodzina Krokusów w Dolinie Chochołowskiej” i „Cienie Rodziny”, II Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach.

Nagrodę publiczności za pokaz metodą pecha kucha zdobyła Annika Geitz.

Zwycięskie filmy i zdjęcia będzie można oglądać na stronie festiwalu fb.com/festiwalcarpediem

 

źródło: Gliwice.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here